sob. 20 stycznia 2018
 
Szukaj
?
 
 
 
Katedra Chemii, Biologii i Biotechnologii
 
 
 

Kierownik Katedry

dr hab. inż. Andrzej Butarewicz

Zastępca Kierownika Katedry

dr hab. Renata Świsłocka

Sekretariat Katedry

Grażyna Dąbrowska WB-2/26C tel. 571 443 130 wb.zbsib(at)pb.edu.pl

Pracownicy naukowo - dydaktyczni

prof. zw. dr hab. Włodzimierz Lewandowski WB- 4/19C tel. 797 995 972 w.lewandowski(at)pb.edu.pl
prof. zw. dr hab. Stanisław Rosochacki pok. WB-2/7C tel. 797 995 967 s.rosochacki(at)pb.edu.pl
prof. zw. dr hab. Tadeusz Łoboda pok. WB-49B tel. 797 995 968 t.loboda(at)pb.edu.pl
dr hab. inż. Andrzej Butarewicz pok. WB-47B tel. 797 995 968 a.butarewicz(at)pb.edu.pl
dr hab. Renata Świsłocka pok. WB-4/21C tel. 571 443 158 r.swislocka(at)pb.edu.pl
doc. dr inż. Marian Kucharski pok. WB-4/21C tel. 797 995 973 m.kucharski(at)pb.edu.pl
dr Monika Kalinowska pok. WB-4/25C tel. 571 443 159 m.kalinowska(at)pb.edu.pl
dr Mariola Samsonowicz pok. WB-4/26C tel. 571 443 161 m.samsonowicz(at)pb.edu.pl
dr Ewa Regulska pok. WB-4/26C tel. 571 443 161 e.regulska(at)pb.edu.pl
dr inż. Grzegorz Świderski pok. WB-4/25C tel. 571 443 159 g.swiderski(at)pb.edu.pl
dr inż. Irena Kaszkowiak pok. WB-48B tel. 797 995 970 i.kaszkowiak(at)pb.edu.pl
dr inż. Barbara Błachno pok. WB-48B tel. 797 995 970 b.blachno(at)pb.edu.pl
dr Marzena Matejczyk pok. WB-2/6C tel. 797 995 971 m.matejczyk(at)pb.edu.pl
dr inż. Elżbieta Wołejko pok. WB-2/3C e.wolejko(at)pb.edu.pl
dr Agata Jabłońska-Trypuć pok. WB-2/26C tel. 797 995 971 a.jablonska(at)pb.edu.pl
mgr inż. Urszula Wydro pok. WB-2/3C u.wydro(at)pb.edu.pl

Pracownicy inżynieryjno-techniczni

mgr inż. Danuta Karpowicz pok. WB-4/20C tel. 571 443 160 d.karpowicz(at)pb.edu.pl
mgr Dorota Filipiuk pok.WB- 4/26C tel. 797 995 975 d.filipiuk(at)pb.edu.pl
Ewa Sokół pok. WB-4/20C tel. 571 443 131 e.sokol(at)pb.edu.pl
Stanisława Cylko pok. WB-4/26C tel. 571 443 160 s.cylko(at)pb.edu.pl
Marzanna Andraka pok. WB-46B tel. 85 746 96 59 m.andraka(at)pb.edu.pl
Grażyna Dąbrowska pok. WB-2/26C tel. 571 443 130 grazyna.dabrowska(at)pb.edu.pl

Przedmioty nauczania

  • Biologia
  • Mikrobiologia ogólna
  • Biochemia
  • Ekotoksykologia
  • Fizjologia roślin
  • Anatomia i fizjologia roślin
  • Rośliny w środowisku miejskim
  • Genetyka
  • Kultury komórkowe i tkankowe
  • Biologia molekularna
  • Biologia komórki
  • Biotechnologia roślin i zwierząt
  • Inżynieria genetyczna
  • Chemia
  • Chemia budowlana
  • Instrumentalna chemia analityczna
  • Metody instrumentalne w kontroli zanieczyszczeń środowiska
  • Analityka substancji toksycznych w środowisku
  • Elektrochemia ekologiczna
  • Metody badań i pomiarów fizykochemicznych materiałów w technice
  • Chemia organiczna
  • Chemia fizyczna
  • Analiza Instrumentalna w biotechnologii
  • Enzymologia
  • Analityka produktów naturalnych
  • Chemia ekologiczna
  • Metody spektroskopowe i elektrochemiczne w biotechnologii
  • Chemia ogólna i nieorganiczna
  • Biofizyka
  • Biopaliwa
  • Chemistry (przedmiot wykładany w języku angielskim dla studentów zagranicznych)

Profil naukowo – badawczy

  • Wykorzystanie konwencjonalnych i nowoczesnych metod diagnostycznych stosownych do mikrobiologicznej oceny stanu sanitarnego środowiska
  • Wykorzystanie nowoczesnych technik badawczych do wykrywania organizmów patogennych w osadach ściekowych z komunalnych oczyszczalni ścieków
  • Wykorzystanie genetycznie zmodyfikowanych bakterii z genem Gfp w wykrywaniu związków chemicznych w środowisku
  • Ocena przydatności i trwałości mieszanek traw odmian gazonowych stosowanych na trawnikach przyulicznych przy użyźnieniu podłoża osadami ściekowymi
  • Monitoring biologiczny środowiska
  • Badania nad możliwością wykorzystania traw gazonowych na trawnikach miejskich przy jednoczesnej aplikacji różnych rodzajów osadów ściekowych
  • Poszukiwanie nowych zastosowań wybranych związków kompleksowych i organicznych w ochronie środowiska, budownictwie, technologii żywności i medycynie
  • Badania nad występowaniem i przemianami mikrozanieczyszczeń w wodzie do picia, które powstają podczas uzdatniania wody, a ich właściwości powodują odległe skutki uboczne
  • Spektroskopowe badania ligandów i ich kompleksów z metalami

Oferta usługowa

  1. Analizy chemiczne i mikrobiologiczne wód powierzchniowych, gruntowych, wody pitnej, ścieków komunalnych i przemysłowych
  2. Badania mikrobiologiczne i parazytologiczne gleb, wysypisk odpadów komunalnych oraz osadów ściekowych
  3. Badania mikrobiologicznego zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach zamkniętych oraz w terenie otwartym
  4. Badania mikrobiologicznego zanieczyszczenia produktów spożywczych
  5. Wykorzystanie podstawowych testów toksykologicznych wody, ścieków, produktów chemicznych w zakresie toksyczności ostrej
  6. Oznaczanie z zastosowaniem GC i HPLC wybranych zanieczyszczeń organicznych wody, np. fenoli, chlorofenoli, benzenu i związków pochodnych, produktów utleniania i dezynfekcji wody takich jak THM-y, kwasy halogenooctowe, bromiany
  7. Analizy chemiczne materiałów budowlanych
  8. Zastosowanie furierowskiej spektroskopii w podczerwieni (FT-IR) do prac naukowo-badawczych i technicznych